Dacii Lui Zamolxe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010

In jos

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Empty Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010

Mesaj  Dacul din Lakhma Mar 1 Iun 2010 - 12:04

Rusaliile – Rusitoris(23-31 Mai 2010, 7+2 zile)


Rusaliile sau Rusitoris, este Sarbatoarea Preotilor Soarelui Prin Care Trece Puterea Si Harul Mirului Sfant Al Duhului Sfant, pe care il primesc in ei.

Cele 7+2 zile de Rusalii care vor urma – incepand cu data de 23.05.2010,
sunt Sarbatori ale Vietii si Ale Mortii, In Care Se Unesc Apele Cu Cerurile Si Focurile Cu Pamanturile.


……………………………………………

Incepand de Sambata-Sabathios 22 Mai, a inceput pregatirea ritualului care va urma.

Toate zeitele preotese si preotesele lor au facut ritualuri cu Apa (Nastere), Lapte (Hranire) si Vin (Inviere), puse fiecare in cate un vas rotund.

Bendis ne-a spus ca acest ritual este
Binecuvantarea pentru “Nastere, Intregire si Inaltare In Dumnezeirea Inimii” - a Preotilor Soarelui,
…doar a celor care primesc Puterea Harului Mirului Sfant al Duhului Sfant care se va “pogora” in zilele urmatoare.


Tot Sambata a fost si pregatirea pt. binecuvantarea ce a urmat prin Har, Duminica-Domnika, pt. ca sa se continue – si dupa “Ziua Cincizecimii”,
Unirea Cerurilor Celor Vii Cu Cerurile Celor Morti …ritual prin care zeul Amahdo si-a intarit puterea pt. a inalta Partea Omeneasca din Cerurile de Jos, din noi si din afara noastra.


……………………………………………...........................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................

Duminica - Domnika, Ziua 1 a Rusaliilor


La Salutul si “Sarutul” (miruitul) Soarelui de Duminica dimineata, Zamolxe a strigat:AnkHarEon ! … apoi, putin mai tarziu, AnkhAnDarEon !
(inca nu ne-au spus ce inseamna)


In aceasta prima zi a Rusaliilor, Is, Bendis si toate zeitele preotese, au impodobit altarele lor cu crengute de tei inmugurit.

Teiul = Puterea Dumnezeirii Care Traieste In Iubire – spune Bendis.

(Initiatic, crengutele de Tei, Nuc …Salcie, sunt cele care poarta in ele Puterea Focului Duhului Sfant pe care il primesti in tine).


Pe altarele cu crengute de tei inmugurit, sunt aprinse Focurile Sacre si se afla cele 3 vase pregatite din ziua precedenta, cu Apa, Lapte si Vin.

In cele 7+2 zile de Rusalii care vor urma, sunt Sarbatorile Vietii si Ale Mortii, In Care Se Unesc Apele Cu Cerurile Si Focurile Cu Pamanturile.

Preotesele – Zeite Ale Apelor Si Ale Cerurilor, Care Sfintesc si Aprind Focuri in Ape Si In Ceruri.

Preotii– Zei Ai Focurilor Si Ai Pamanturilor, Care Sfintesc Si Aprind Focuri Pe Pamant.

TiRaTaNOs = Dansul si Ritualul pe care il fac ei, este Ritualul Vietii Si Al Mortii

Cu totii fac asta pt. ca sa reanoiasca in ei Puterea Calului si Puterea Lupului, pt. a uni Puterea Vietii cu Puterea Mortii.

Apa, Laptele si Vinul din cele 3 vase se toarna apoi pe ape, focuri, pamanturi, morminte … si peste tot - pe unde ei/ele umbla.

In acest timp, pe tot parcursul zilei, Zamolxe rosteste – striga cu bucurie: “AnkHarEon si AnkhAnDarEon !”, … iar pe cer - in dreptul Soarelui, se vede mereu Praporele…

Praporele este un steag din panza (pe care e scris cu litere aurii), dreptunghiular, desfasurat vertical, asezat pe un maner , care e o cruce din lemn.

Praporele de acum, e simbolul lui Isus care s-a inaltat si anunta Dumnezeul Care Urmeaza Sa Vina – spune Ioan cu vocea lui Zamolxe.

Acum, pe Prapore e scris pe 3 randuri:

1).Doamne, Dumnezeul Cerului Si Al Pamantului,

2).Tu Esti Dumnezeul Care Luminezi Tot Pamantul.

3).Doamne, Dumnezeul Cerului Si Al Pamantului,
Trimite Duhul Tau Cel Sfant Sa Sufle Peste Noi Si Sa Ne Incalzeasca Sufletele,

Ca Sa Ne Inalte In Slava Iubirii Tale. Amin”
………………………………………………………

Rusaliile sau Rusitoris, este Sarbatoarea Preotilor Soarelui Prin Care Trece Puterea Si Harul Mirului Sfant Al Duhului Sfant, pe care il primesc in ei.

Puterea Si Harul Mirului Sfant Al Duhului Sfant trece prin toate fiintele, prin toti oamenii si preotii, insa nu toti il primesc …
...ne este trimis tuturor, insa putini se lasa “liberi” sa il primeasca si apoi sa lucreze cu el - prin el.


De asta Preotii Soarelui (cei care vor si primesc) au in ei Puterea, Darul si Harul sa sfinteasca prin Duhul Sfant, pe care l-au primit, …si care nu se pierde niciodata – ci se reanoieste mereu.

Alte persoane pot spune contrariul, insa noi asa il simtim …si asa lucram.

“E Namor SSS – Cu Numarul 666” … sunt 6+6+6 =18 = 9…Ritualuri ale Soarelui prin care trec toti Preotii Soarelui: 6+6+6, si, de fiecare data se aprinde un Soare Nou in ei,
pana in al
9-lea Cer Al Sfinteniei Fiintei, singurul cer in care se poate vedea Fata Lui Dumnezeu ( Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Icon_eek ).

……………………………………………………………

Tot azi, 23.05.2010 s-a facut prin Har, deoarece noi amcerut, continuarea “Lucrarii Unirii” si dupa “Ziua Cincizecimii”,
prin carezeul Amahdo si-a intarit Puterea pt. a inalta Partea Omeneasca din Cerurile de Jos, atat pt. cei vii, cat si pt. cei morti – care mai erau inca in Cerurile de Jos.


Ritualul a fost facut de 7 preoti:

Zamolxe, Volkoblac, Turmazgada, Hatan, Hierocherix, Daduhos si preoteasa lui Zamolxe, Getona.

................................................. vom continua


Ultima editare efectuata de catre Dacul din Lakhma in Mier 2 Iun 2010 - 20:57, editata de 1 ori
Dacul din Lakhma
Dacul din Lakhma
Lupul Hiperborean

Data de inscriere : 09/09/2008
Sex : masculin Localizare : Capitala Daciei, Drobeta (Uran) - LohuMana/Lakhma
Varsta : 63
Stare de spirit : Viu

https://dacii-lui-zamolxe.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Empty Ziua a 2-a a Rusaliilor

Mesaj  Dacul din Lakhma Mier 2 Iun 2010 - 0:11

Ziua a 2-a a Rusaliilor, Luni-Avalana, 24 Mai – Ziua Sf.Treimi – DeIsIs


In ziua a 2-a a Rusaliilor,24 Mai, este si Ziua Sf.Treimi – DeIsIs.

"DeIsIs" este pictata pe peretii mai multor biserici, chiar langa altar …DeIsIs este si hramul manastirii Cozia (cat si al altor manastiri)
…am ramas uimit cand am vazut asta acum cativa ani, insa cei cu care am discutat de acolo, nu stiau ce inseamna, chiar daca le-am aratat ca era scris mare - deasupra intrarii bisericii,
chiar si langa magazinul cu obiecte religioase de acolo, scrie mare : DeIsIs … e si pictura acolo…


DeIsIs = Sfanta Treime, Ioan – Isus si Maria

Is
– de la Isis = Dumnezeu In Munte


……………......................................................

In aceasta dimineata la Salutul/Sarutul Soarelui, Zalmosu, Is si Ra au rostit: “HeLaisa” si “Doberos Daberis !”

HeLaisa = Multumire pt. Darul si Harul Mirului Sfant (HaReOn – Mirul Sfant)

Prin HeLaisa miruiesti pt. ca sa sfintesti, prin Puterea D.Sfant pe care ai primit-o in tine, …apele, pamanturile, campiile si tot ceea ce simti in acel moment.

Doberos Daberis = Cel Curat Se Inalta …insa acum s-a auzit pt. prima data : Doberos Daberis - Cel Curat S-a Inaltat !

…………………………………………………..


Zamolxe, Ioan si Pavel (Paul) rostesc impreuna, in timp ce Zamolxe si-a pus mana pe capul fiului lui si a binecuvantat:

“Te Binecuvantez In Numele Tatalui, Al Fiului Si Al Duhului Sfant”

…iar deasupra capului Fiului s-a format un triunghi cu DeIsIs, in care noi am intrat.

Dupa ce am intrat in triunghiul cu DeIsIs, Zamolxe avea mana dreapta pe capul Fiului si impreuna cu Ioan si Pavel au binecuvantat:

“Tu Nu Mai Esti Tu Cel Care Traieste.
Dumnezeu Este Cel Care Traieste In Tine.
Faca-Se Voia Lui Precum In Ceruri, Asa Si Pe Pamant.”

…apoi am simtit nevoia sa rostim si noi impreuna cu ei, pt. noi si pt. ei aceasta binecuvantare.

In toata aceasta zi s-a auzit mereu strigand : “Helaisa” si “Doberos Daberis - Cel Curat S-a Inaltat !”… iar pe cer - in dreptul Soarelui, s-a vazut tot timpul Praporele, pe care e scris:

“Doamne, Dumnezeul Cerului Si Al Pamantului,

Tu Esti Dumnezeul Care Luminezi Tot Pamantul.

Doamne, Dumnezeul Cerului Si Al Pamantului,
Trimite Duhul Tau Cel Sfant Sa Sufle Peste Noi Si Sa Ne Incalzeasca Sufletele,
Ca Sa Ne Inalte In Slava Iubirii Tale. Amin”

………………………………………………………………………………….

Zamolxe – atunci cand pune mana pe capul cuiva si binecuvanteaza, Sfinteste cu Puterea si Harul Mirului Sfant (HaReOn) al Duhului Sfant, pe care il are in el …la fel si noi, Preotii Soarelui.

Atunci cand simt si aleg sa binecuvantez, sau sa pun mana pe capul cuiva, il sfintesc cu Puterea Si Harul Mirului Sfant Al D.Sfant pe care il am in mine.

De-a lungul timpului am simtit nevoia sa pun o mana – sau ambele maini pe capul cuiva, insa o faceam fiindca asa simteam, fara sa stiu prea bine ce semnifica.

HaReOn = Mirul Sfant – Care Sfinteste – al lui Zamolxe, de la Botezul Mirului, in Noul Cer din Noul Veac, pe Noul Altar RaNamPaRaSan,
unit cu NamPaRaIsiaRam
(prin ElHagar+PaRaIsia+HaReOn si HaRaTaDaReIon)… unite toate pe NamPaRaIsIaTer - Altarul si Masa Tatalui Ceresc-Tatalui Sfant.

Atunci cand am intrebat care e diferenta dintre “punerea mainilor”, Zamolxe ne-a spus ca…

Binecuvantarea cu Punerea Mainii pe Cap = Binecuvantarea prin care dau/primesc Puterea D.Sfant;
esti binecuvantat - si primesti doar pt. tine acest Har …Puterea D.Sfant, fara sa o poti da mai departe, deoarece urmeaza sa te “umpli” de Puterea Harului, in timp.


Binecuvantarea cu Punerea Ambelor Maini pe Cap = Binecuvantarea prin care dau/primesc “Preaplinul” Puterii D.Sfant, pe care il pot da mai departe.

Atunci cand se pune o singura mana pe cap, cel binecuvantat se “deschide” sa primeasca Harul D.Sfant, iar atunci cand pui ambele maini,
intai primesti “Preaplinul” Puterii D.Sfant, care se revarsa din tine; esti “plin” si da pe dinafara, incat il poti da si altora.


………………………………………………………………….vom continua ...
Dacul din Lakhma
Dacul din Lakhma
Lupul Hiperborean

Data de inscriere : 09/09/2008
Sex : masculin Localizare : Capitala Daciei, Drobeta (Uran) - LohuMana/Lakhma
Varsta : 63
Stare de spirit : Viu

https://dacii-lui-zamolxe.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Empty Ziua a 4-a a Rusaliilor

Mesaj  Dacul din Lakhma Mier 2 Iun 2010 - 20:55

Ziua a 4-a a Rusaliilor, Miercuri-Merguris, 26 Mai


In ziua a 3-a aRusaliilor, Marti-Amaltheia, s-au facut ritualurile de pregatire pt. ziua a 4-a;
in timpul ritualului de multumire si binecuvantare HarTios Aminis, Zamolxe rostea mereu, impreuna cu Is :
“Rusitoris!”,
iar Shiva binecuvanta :


“Ta Tha Gatha – Ta Tha That - Asa Sa Fie In Inima Ta = Asa Sa Fie In Cerurile Din Tine Si In Cerurile Din Afara Ta”.

Am multumit pt. toate acestea si la randul nostru i-am binecuvantat la fel.
………………………………………………………………….

Miercuri, in cea de-a 4-a zi a Rusaliilor, la Salutul/Sarutul Soarelui de dimineata, Ra ne-a spus:

“Puterea Mea In Puterea Ta !” …noi am primit-o si am spus ce am simtit: “Multumesc Ra - si Puterea Mea, Puterea Noastra In Puterea Ta !”

In timpul ritualului HarTios Aminis de azi, Zamolxe rostea mereu impreuna cu Is : “Rusitoris!”, iar Shiva binecuvanta din nou:

“Ta Tha Gatha – Ta Tha That = Asa Sa Fie In Inima Ta – Asa Sa Fie In Cerurile Din Tine Si In Cerurile Din Afara Ta”.

Am multumit pt. toate acestea si la randul nostru i-am binecuvantat la fel, pe fiecare.
.......................................................vom continua
Dacul din Lakhma
Dacul din Lakhma
Lupul Hiperborean

Data de inscriere : 09/09/2008
Sex : masculin Localizare : Capitala Daciei, Drobeta (Uran) - LohuMana/Lakhma
Varsta : 63
Stare de spirit : Viu

https://dacii-lui-zamolxe.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Empty Ziua a 5-a a Rusaliilor

Mesaj  Dacul din Lakhma Joi 3 Iun 2010 - 14:08

Ziua a 5-a a Rusaliilor, Joi-Ziaris, 27 Mai


In aceasta dimineata la Salutul/Sarutul Soarelui, Ra ne-a spus: “Traieste In Puterea Mea !”

Zamolxe ne-a zis ca
“De Acum Traim Prin Puterea Preotilor Soarelui”,


iar Is a completat: “Ai Intrat In Puterea Timpului Care Uneste Drumul Soarelui Si Drumul Lunii, In Tine Si In Inima Ta, In Tine Si In Inima Muntelui.”

Puterea Preotilor lui Zamolxe este Puterea Aion-ului (Aion - Sufletul Universal), care se numeste VayRiya. Mie mi-o aduce Kishatria iar Marianei, Bendis.

Eom = Muntele-Inima Muntelui.
………………………………………

Is ne spune ca “Ritualurile “Ascunse” se fac toate in Pesteri:

- in “afara”, se fac in pesterile din munti;
- inauntru, se fac in Pestera Inimii. “

Pestera este partea nevazuta …simtita, care se afla ascunsa de cele vazuta in afara; totul este initiatic-simbolistic.

Amenhotep si MeriRe pe care ni-I arata Is, si-au facut “Ritualurile Ascunse din Piramide”, deoarece piramidele sunt facute dupa modelul Muntelui – al Inimii Muntelui.

Intri in Templele din Piramida ca si in Templele din Munte, pt. ca sa-ti gasesti Puterea Ascunsa a Inimii Dinauntru si Din Afara.

Is ne spune ca atunci cand ajungi “undeva” …intr-un templu din afara ta, Templul Te Recunoaste – Muntele Te Recunoaste, ca si cum ai fi de-al lui, “rupt” din el,
si, de fiecare data cand ajungi intr-un templu “din afara”- sau “dinauntru”, iti iei cate o Putere Ascunsa a Inimii.


************************************************************************************************************************************************
Dacul din Lakhma
Dacul din Lakhma
Lupul Hiperborean

Data de inscriere : 09/09/2008
Sex : masculin Localizare : Capitala Daciei, Drobeta (Uran) - LohuMana/Lakhma
Varsta : 63
Stare de spirit : Viu

https://dacii-lui-zamolxe.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Empty Ziua a 6-a a Rusaliilor, Vineri-Benar, 28 Mai

Mesaj  Dacul din Lakhma Sam 5 Iun 2010 - 1:56

Ziua a 6-a a Rusaliilor, Vineri-Benar, 28 Mai


Is ne spune ca piramida e facuta de om, dupa Inima Muntelui, Piramida in care Omul intra atunci cand nu vrea sau nu poate sa intre in Muntele/Inima lui, pt. a primi ce are de primit.

Cine nu poate intra in inima lui, intra in piramida, atunci cand vrea;
...in loc sa simta Chemarea Muntelui, alege sa plece spre Piramida - in afara lui, sa “intre” in ea si sa ia ceea ce are de luat pt. inima lui.

Cei care intra in Munte, simt Chemarea Muntelui din ei.
Te cheama Inima Muntelui – dar, de fapt tu simti Chemarea Inimii tale care e unita cu Inima Muntelui …cele doua inimi sunt Una.

Atunci primesti ce ai de primit din Inima Muntelui – si dai ce ai de dat din inima ta – Muntelui. … aceasta este Lucrarea Intreaga …
………………………………………..

Zamolxe a intrat in Munte (in Pestera Muntelui) de 3+1 ori, iar de fiecare data a stat cate un an.

De fiecare data a “iesit” din Munte (Pestera Muntelui – Pestera Inimii), Nascut inca o data.


A 4-a oara a intrat in Munte, pt. ca sa se Uneasca Cel Care Moare – Cu Cel Care Se Naste.

…lumeste – pt. cei “multi”, aceasta se numeste Apocalipsa Fiintei, apocalipsa, prin care cei mai multi dintre noi trecem acum din plin.

***************************************************************************************************************************************************
Dacul din Lakhma
Dacul din Lakhma
Lupul Hiperborean

Data de inscriere : 09/09/2008
Sex : masculin Localizare : Capitala Daciei, Drobeta (Uran) - LohuMana/Lakhma
Varsta : 63
Stare de spirit : Viu

https://dacii-lui-zamolxe.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Empty Ziua a 7-a a Rusaliilor

Mesaj  Dacul din Lakhma Sam 5 Iun 2010 - 23:17

Ziua a 7-a a Rusaliilor, Sambata-Sabathios, 29 Mai

Zamolxe ne spune ca in a 7-a zi de Rusalii – Rusitoris, este ziua in care se deshid Portile Intre Ceruri, pt. cei din Cerurile de Jos,
peste care s-a revarsat Duterea Duhului Sfant, prin care sa-si gaseasca Lumina la care au de ajuns, caci isi urmeaza Drumul.


Ra, ne spune ca fiecare dintre cei care au murit, isi urmeaza Drumul Samantei Timpului Lor,
adica, trec prin Torii (Porti dintre ceruri, Bardo sau Tainite), spre Samanta De Lumina A Timpului Lor.


Ioan rosteste despre cei morti:

E Ziua In Care Sfintii Lui Dumnezeu Si-au Gasit Lumina (din acest an).

E Ziua In Care Preotii Lui Dumnezeu Si-au Gasit Lumina (din acest an).

………………………………………………………………………………………..

MeLiKiOs este preotul “aparut” acum, in care e adunata Puterea din Daduhos, Luhonokos, Gebeleizis, Sabazios, Hierocherix, KhiDar, KisHar, HaTan si Getona;
e stransa in el puterea din 9 preoti.


MeLiKiOs = Preotul Stancii Din Piramida si Preotul Muntelui Inimii.

Este preotul lui Zamolxe, trimis de el.

*****************************************************************************
Dacul din Lakhma
Dacul din Lakhma
Lupul Hiperborean

Data de inscriere : 09/09/2008
Sex : masculin Localizare : Capitala Daciei, Drobeta (Uran) - LohuMana/Lakhma
Varsta : 63
Stare de spirit : Viu

https://dacii-lui-zamolxe.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010 Empty Re: Rusaliile - Rusitoris, 23-31 Mai 2010

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum